[ úvodní stránka | epizody | herci | galerie | články a rozhovory | různé | multimedia | diskusní fórum | kniha návštěv | odkazy ]

"Pilot"

Odvysíláno na ČT1:
11.1.2004
Scénář:
Greg Berlanti
Režie:
Mark Pilznarski
Obsah:
Mig

Epizoda 1.01 - "Pilotní epizoda"

      Hlas Irva Harpera nás uvádí do příběhu doktora Andrewa Browna, světoznámého mozkového chirurga, který vede úspěšnou praxi v New Yorku. Zde žije se svou manželkou Julií a dvěma dětmi, patnáctiletým Ephramem a devítiletou Deliou. Ephram se toho dne chystá na večerní koncert, který se koná v New Jersey, kam také pravidelně dojíždí na výuku hodin klavíru, protože zde jsou prý nejlepší učitelé. Doktor Brown slibuje, že se tentokrát určitě včas dostaví a s tím odchází do práce.

      V práci se však zdrží až do pozdních večerních hodin, a tak ho zde za onoho bouřlivého večera zastihne osudová zpráva, že jeho manželka nepřežila nehodu na dálnici. Rodina se snaží se ztrátou matky vyrovnat, ale doktor Brown je celou událostí natolik zasažen, že svým překvapeným potomkům jednoho dne oznámí, že se budou stěhovat do městečka Everwood v Coloradu. Ephrama zpráva rozčílí, malá Delia nakonec podlehne otcovu návrhu, že tam bude mít možnost jezdit na koni. Ephram je přehlasován a když chce vědět, proč zrovna Everwood, otec odvětí: "Jednou mi o tom někdo řekl." (Ten "někdo" byla ovšem jeho manželka, která se v Everwoodu jednou zcela náhodou ocitla, když byla v nesnázích a od té doby tvrdila, že kdyby náhodou zemřela, byla by právě zde...)

      O Everwoodu se pak dozvídáme následovné: "Tak tohle je Everwood v Coloradu, populace něco přes devět tisíc, stále roste. Tento klenot státu Colorado založený roku 1853 je domovem jedné z prvních oper v zemi, nejstarších zlatých dolů a dokonce i domovem světoznámého mozkového chirurga..."

      Když malá Delia poprvé vstupuje do školního autobusu, setkává se s Irvem Harperem, který ji uvítá slovy: "Rosemary Clooney", ona odvětí: "Delia Brownová!" . Irv jí vysvětlí, že si vždy pamatuje, co hrají v rádiu, když někdo poprvé vstupuje do autobusu a "Rosemary Clooney" znamená, že spolu budou dobře vycházet.

      Ephram se zase rozhodne, že pojede do školy na kole. Když mu otec nabídne, že ho sveze, trpce odvětí: "Vážím si tvé nabídky, ale máš deset let zpoždění."

      Hned první den ve škole vzbudí pozornost svou načervenalou barvou vlasů:

      "Hele, magore, co máš s vlasama? V krámu jim došla zelená?"

     "Hele, kámoš se tě na něco ptal?"

     "Omlouvám se, já... nerozuměl jsem mu. Já idiotsky nemluvím. Ale ty jak vidím jo, tak bys mi to mohl přeložit."

      Ephram je mile překvapen, když za ním přichází Amy, dcera místního doktora Abbotta. Netuší, že Amy má v plánu využít ho k přesvědčení jeho otce, doktora Browna, aby se podíval na jejího kluka, který od vážné autonehody leží v nemocnici v kómatu.

     "Ahoj."

      "Ahoj."

      "To bylo silný!"

     "Ah, to byla jen strategie."

     "Strategie?"

     "Když narazíš na nějakýho surovce, je nejlepší nasadit sarkasmus. Jó, začnou přemejšlet, jestli nemám v záloze nějakej způsob, jak jim nakopat zadek."

     "To to bylo v New Yorku tak zlý?"

     "Jak víš, že jsem z New Yorku?"

      "Ten doktor, co se přistěhoval, je tvůj táta."

     "Jo, když použijem termín ´táta´ volně."

     "Co vyšel ten článek v Timu tu nikdo o ničem jiným nemluví."

     "Jo. A co se říká?"

     "Všichni se diví, proč sem..."

     "Aha. Tak až to zjistí, ať mi daj vědět."

      "Ty nevíš, proč jste tu?"

     "Cvok. Já vim."

      "Je to skvělý... Někdy si říkám, že můj táta je děsně nudnej... - Už zvoní. Někdy si dáme oběd."

      "Počkej. Jak se jmenuješ?"

      "Amy. - A tvý vlasy jsou prima."

     Také doktor Brown je vystaven skoro "křížovému výslechu" jedné místní drbny. Prý se všichni dohadují, že tu bude dělat nějaký tajný výzkum. Na dotaz, proč právě sem, ji uzemní odpovědí: "Bylo to na mapě..."

      Na scéně se objevuje i doktor Abbott, který odmítne vyšetřit jednoho ze svých pacientů přímo na ulici, má za ním přijít v ordinačních hodinách.

      Doktor Brown si vybírá novou ordinaci a zalíbí se mu budova místního nádraží.

      "Vidíte to, co já?"

      "Myslíte spoustu příležitostí pro mikroby?"

      "Ne, paní Backfarsová. Mou novou ordinaci."

     Navíc náhle ucítí vůni francouzského parfému (zn. Janett) své ženy. I později se mu stále zdá, že ji vidí, mluví s ní a obviňuje ji, že ho opustila. Přijel ji hledat právě sem, kde doufal, že - jak slíbila - ji najde. Na základě jejího někdejšího přání si nechává narůst i plnovous (původně nechtěl, aby nevypadal jako "strejda Norman").

      Avšak hlavně malá Delia je z těchto otcových "výstřelků" zmatená. Odpověď jí dá až pan Irv, který jí vysvětlí, že otec trpí chorobou zvanou: "rozjitřené srdce". "Na to se neumírá. Spíše naopak, při tom člověk obvykle poprvé zjistí, že je naživu."

      Doktor Brown do svých služeb přijímá také jako novou sestru Ednu Harperovou, poprvé je konfrontován s doktorem Abbottem, který ho upozorní, že parkuje na jeho místě. Při druhém ranním setkání obou doktorů se odehraje následující dialog:

      "Dobré ráno!"

      "Už ne."

      Když potom Andy Brown zdarma vyšetří onu místní drbnu a sdělí jí, že bude léčit zadarmo, protože má od časů své newyorské praxe "něco pod matrací," může si být jist, že se o tom dozví celé město. A doktor Abbott, který nevěřil tomu, že by si tu dr. Brown našel klientelu, pak nevěří vlastním očím. Od té chvíle se mezi oběma doktory rozpoutá konkurenční "boj" v podobě drobných i větších zlomyslnůstek.

      Ephrama zatím "pronásleduje" představa, jak se u oběda setkává s Amy, v níž si spolu zatancují a políbí se. Pak však zjišťuje, že to byl jen erotikou nabitý sen. Baví se v něm o tom, zda má Ephram oblíbenou píseň...

      "Ta moje je od All Green. Je to o dívčí touze po něze a drsnosti zároveň, o pokušení... Ne v přeneseném smyslu, ale přímo. Když ji slyším, tak mám chuť se svlíknout a ..." šeptá mu do ucha.

      Ephram zmateně reaguje: "Přímo tady, přede všema?"

      "Proč ne?"

      Začne ho líbat... a zazvoní budík... Ephram pak nadzvedne peřinu a s všeříkajícím výrazem ji prudce odhodí.

      Prochází se pak s Amy po horách, kde narazí na Amyina bratra Brighta s jeho kamarády. Bright sestru v Ephramově společnosti zjevně nevidí rád.

      "Táta tě zmaluje, až zjistí, že se flákáš s tímhle."

      "Jo, jenže se to nedozví, protože mu nic neřekneš."

      "Jak to?"

      "No, jako to, že máš zašitý porno v počítači... Jak se jmenuje ten soubor? ... Už vím! Nové biblické pasáže!"

      Další den nachází Ephram na své skříňce vzkaz, o němž se domnívá, že ho napsala Amy: "Sejdeme se po škole na lyžařské stezce. Amy" Tam však na něj čeká opět Bright s kamarády a chystá se na něho. Ephrama se přiběhne zastat Amy. Bright se však neudrží a vysype na Ephrama, že Amy ho jen využívá, protože už kluka má. Když navíc obviní jeho otce ze zcvoknutí, porvou se. A setkávají se s oběma otci před ředitelnou, kde Ephram zjišťuje, že Amy je dcerou doktora Abbotta.

      Ephram i Bright si z potyčky odnesou monokl. Ephram se navíc pohádá s otcem: "Máma by nám to neudělala. Neodstěhovala by se a nezcvokla by." Andy Brown po hádce navštěvuje svou novou sousedku Ninu Feenyovou, s níž si začíná dobře rozumět. Těhotná Nina mu vypráví, že její manžel je většinu roku na cestách.

      Amy pak vyhledá Ephrama a žádá ho, aby se setkal s jejím klukem, což se mu nelíbí, ale když mu Amy řekne, že leží v nemocnici a je v kómatu, svolí. Amy mu vypráví Colinův příběh, jak s jejím bratrem Brightem šlohli nákladní auto Colinova otce a vybourali se, Brighta to vyhodilo ven, vyvázl s lehkým zraněním a nic si nepamatuje, Colin však upadl do kómatu. Vysvětlí mu, že ho vyhledala kvůli jeho otci, aby se na Colina podíval a zkusil mu pomoci.

      Když Edna osloví doktora Abbotta "Juniore!", je nucena jít "s pravdou ven". Před dvěma lety jí zemřel manžel a už dva měsíce poté se provdala... za Irva Harpera... A tak mezi ní a jejím synem, pro kterého dříve pracovala, vládne od té doby napětí.

      Večer Ephram přes dřívější odpor usedne opět k pianu a vypráví otci, že se vlastně nic nového neděje, až na to, že se zamiloval do holky, jejíž kluk je v kómatu...