[ úvodní stránka | epizody | herci | galerie | články a rozhovory | různé | multimedia | diskusní fórum | kniha návštěv | odkazy ]

"The Great Doctor Brown"

Odvysíláno na ČT1:
18.1.2004
Scénář:
Greg Berlanti
Režie:
Kathy Bates
Obsah:
Mig

Epizoda 1.02 - "Velký doktor Brown"

      Doktor Brown připravuje pro své potomky večeři. Ephram nad jeho kuchařskými výkony jako vždy ohrnuje nos.

      "Našel jsem máminu starou kuchařku."

      "A uvařils´ ji?"

      Zvonění telefonu ohlásilo doktorovu zdejší historicky první lékařskou návštěvu v rodině. Ephram není moc nadšený, že budou večeřet sami, ale jeho otec na tuto příležitost dosud jen napjatě čekal, proto co nejrychleji odchází.

      "Schovejte mi tu sekanou."

      "To se neboj."

      Návštěvu si vyžádala paní Dudleyová, která se pro jistotu informuje, zda je pravda, že léčí zdarma. V tom případě totiž potřebuje vyšetřit celou svou početnou rodinu. Dlouhou jízdou překvapený doktor se jí zeptá:

      "Jak dlouhá je lesní stezka?"

      "Patnáct mil."

      "Tomu u nás říkáme dálnice."

      Doktoru Brownovi se stále vracejí živé vzpomínky na rozhovory s jeho ženou. Stěžuje si jí, jak je těžké vychovávat Ephrama. Z rozjímání ho vyruší Nina, která mu vypráví o místní tradiční slavnosti, které se říká Podzimní tání: "Jednou za rok, na den přesně, přijde podzimní teplá vlna, která trvá týden a celé město to oslavuje."

      Je polovina září. Teplota skutečně začíná stoupat, ale doktor Abbott ze změny počasí není nijak nadšený. Při setkání s doktorem Brownem mu s kapesníkem u nosu vysvětluje, že je citlivý na alergeny, které tato teplotní anomálie přináší do ovzduší.

      Na doktora Browna v jeho ordinaci čeká plno lidí. Edna od něho chce ještě jednou slyšet, proč léčí lidi zdarma. Odpoví jí, že jednak proto, že dlouho vydělával peníze na nemocech lidí a chce udělat něco altruistického... "Ta kratší odpověď zní: jsem cvok."

      Na školní chodbě Amy Ephramovi sděluje, že je tu móda přezdívek. Takže by měli do okolí vypustit několik vlastních a čekat, že se nějaká ujme. Když chce Ephram vědět, jakou má ona, Amy to zamluví, protože začne zvonit. Na rozloučenou za ním zavolá:

      "Ahoj, Bubo!"

      "Bubo?"

      "Jen to zkouším."

      Na toaletách se Ephram opět střetává s Brightem. Ten ho obviní, že stále leze za Amy. Měl by ji nechat být, protože je zadaná a až jeho otec uzdraví Colina, nechá ho beztak Amy být.

      "Zadaná? Hele, Brighte, volali z pravěku, abys jim vrátil slang!"

      Delia žádá učitelku, zda by si nemohla jít sednout dopředu, protože zezadu nevidí dobře na tabuli. Učitelka se však striktně drží své tradice, že kluci sedí v předních řadách a dívky v těch zbývajících. Navíc po Delii chce, aby si sundala baseballovou čepici.

      Doktor Brown vezme své potomky do zdejší čínské restaurace pana Changa. Ephramovi se tamní prostředí zdá dost neobvyklé. Otec se ho zeptá, zda půjde na letošní Oslavu tání.

      "Já bych moc rád, když mi slíbíš, že mi předtím uděláš lobotomii."

      Do restaurace přichází i doktor Abbott spolu s Amy a žádá svůj obvyklý stůl. Je nepokrytě rozhořčený, když si všimne, že právě u tohoto stolu sedí Brownovi. V odchodu mu zabrání jen Changova velkorysá nabídka zákusku zdarma.

      Amy si všimne Ephrama a přichází za ním. Ten se na ni zahledí a zdá se mu, že ho pozdravila "Ahoj Bubo," a navíc říká:

      "Dobrý den, doktore, můj přítel Colin leží ve čtvrtém stádiu komatu, a tak jsem si říkala, jestli mu pomůžete, aby se probral z těžkého poranění hlavy, abych s ním mohla do postele."

      Zjistí, že to byla jen jeho utkvělá představa. Amy je přichází pozdravit. Seznamuje se poprvé s Deliou, která chce chvíli poté, co Amy poodejde, vědět, zda s ní Ephram chodí.

      Amy si pak chvíli s Ephramem povídá o jejím otci, který prý dokáže být i "milej", třebaže na to nevypadá. Doktor Abbott za jejich zády zatím zuřivě gestikuluje.

      "No tak, radši bych už měla jít, než se vznítí."

      Doktor Brown je od večeře opět odvolán paní Dudleyovou, jejímuž synovi se přitížilo. Doktor slibuje dětem:

      "Já vám to vynahradím, děti. Celý týden nebudu vařit večeře."

      Když se otec, který zatím odvezl paní Dudleyovou s dětmi pro léky na zápal plic, dlouho nevrací, chystá se Ephram zavolat taxi. To se mu nepodaří, protože, jak mu vysvětlí rovněž právě odcházející Amy, v tento čas jediný místní taxikář nepracuje. Amy jim nabídne odvoz, což její otec s kyselým výrazem přijímá.

      Amy se při loučení ptá Ephrama, jestli přijde na Oslavu tání. Rozmýšlí se, ale nakonec to přislíbí. Sraz určí Amy ve dvě "tam".

      U Abbottových se kolem Ephrama strhne menší rozepře: "Na Oslavu tání půjdeš s tímhle klukem jenom přes mou hnijící mrtvolu."

      Amy se však zastane její matka: "... a i kdyby ji chtěl vzít na tu oslavu třeba Eminem, tak ji pustíš."

      Připomíná manželovi, že mu ve sporu s doktorem Brownem nejde ani tolik o Ephrama a o léčení zdarma, ale o jeho matku. Doktor Abbott k tomu dosti nevěrohodně dodává: "Je mi úplně jedno, co si ta semetrika myslí."

      Delia má noční můru, zdá se jí, že se na ni paní učitelka rozzlobí tak, že zfialoví, nabyde až málem praskne. Ephram k ní přiběhne a zůstává s ní. Když se otec vrátí, vyčte mu, že jsou pro něho druzí lidé důležitější než jeho vlastní děti. S matkou mu prý říkávali "velký doktor Brown", ale mínili to s ironií, protože se vždy dohadovali, kam všude nestihne přijít. On měl aspoň mámu, ale koho má Delia?

      Na oslavě tání opět doktora Browna zastaví jeden z jeho pacientů. Ephram se setkává s Amy, která na něho čeká u "tajícího muže". Kolem tajícího muže se shromáždili lidé, kteří podle místní tradice vsadili na to, kdy roztaje natolik, že mu spadne klobouk. Amy se Ephramovi svěřuje s tím, že se tu s ním může "flákat" pod jednou podmínkou... A tou je - Bright.

      "Víš, Amy, on je fakt to, co se mi na tobě líbí nejmíň."

      Edna se setkává se synem.

      "Zdravím, matko."

      "Jak ti dupou králíci?"

      "Vzhledem k přehršli pozdravů, kterou skýtá náš jazyk, mohla jsi přijít s něčím lepším."

      Doktor jí vyčítá její mnohdy skoro "pubertální" kousky. Opět nenacházejí společnou řeč.

      Ephram s Amy se zbavují Brighta, který nesnáší výšky, až na obřím kole. Amy Ephramovi říká svou přezdívku, Keksík. Získala ji podle modrého plyšáka, kterého od dětství milovala. Colin s Brightem jí ho stále schovávali. Jednou jí ho Colin nechtěl vrátit dřív, než mu dá pusu a ona ho místo polibku kopla mezi nohy.

      "Colina, ne Keksíka, ten tam nic nemá. Aspoň nic, o čem nevím."

      Pak tam vtrhli rodiče, ale Colin nic neřekl. A tehdy se do něho poprvé zamilovala. Nakonec Amy opět žádá Ephrama, aby se zeptal otce.

      Doktor Brown u atrakce, do níž se házejí mince pro splnění přání, uvidí opět svou mrtvou ženu. Začne jí vyčítat, že on splnil slib, ale ona ne, protože v Everwoodu není. Julia mu však vysvětlí, že sem nepřišel proto, aby našel ji, ale:

      "Přišel jsi sem, abys poznal jeho."

      Pak se s ním už navždy rozloučí. Když se Andy Brown konečně probere ze své letargie, zjišťuje, že se na něho nechápavě dívají všichni jeho známí z Everwoodu. Delia ho odvede domů. Cestou autem se pak celé situaci zasmějou. Delia toho využije a dá otci dopis ze školy s tím, že je v průšvihu. Ephram se mu přiznává, že taky vnímá máminu přítomnost. "Je s náma, když večeříme, nebo v rádiu hraje písnička, kterou měla ráda. Prostě vím, že je tu." Otec se mu svěřuje, že by potřeboval pomoci s Deliou, protože sám to nezvládne.

      Další den ráno se opět potkávají oba lékaři. Doktor Abbott má viditelně lepší náladu. Po tom předchozím dni se mu vrátili zpět mnozí pacienti. Ptá se doktora Browna:

      "Co se děje, nestihnul jste ráno svůj obvyklý šálek sarkasmu?"

      Andy Brown mu poděkuje za odvoz dětí. Abbott mu dává radu, že dřív také chtěl všem hned vyhovět, ale časem zjistil, že dělat to na úkor rodiny nelze. "Být lékařem na malém městě, to je maratón a ne sprint. A jestli má někdo tenhle závod vyhrát, musí v něm setrvat do konce."

      U doktora Browna zato zeje čekárna prázdnotou. Edna ho uklidňuje, že pacienti se vrátí. Záhy přichází paní Dudleyová, která mu vypráví, že slyšela o tom, co se stalo. A že spolu s dalšími, byť nemajetnými místními rodinami našli konečně svého lékaře.

      V knihovně se setkává Ephram s Amy.

      "Jak to jde, Hamko?"

      "Hamka?"

      "Tvá nová přezdívka, seznamte se."

      "Jako v lahůdkářství..."

      "No, to si řekne každej, ale my víme, že je to zkratka."

      Věnuje mu knižní vydání Shakespearova Hamleta. Everwood prý získal svého nového tragického prince. Pak se Ephrama zeptá, zda už mluvil s otcem. Ephram zalže, řekne, že otec to odmítl. Když odchází a otočí se, uvidí, že Amy pláče.

      Doktor Brown se na rodičovském sdružení setkává s Deliinou učitelkou. Střetne se s ní a vysvětlí jí, že její dcera se smí ptát na cokoliv, bude-li se ptát slušně. A na baseballové čepice aby si zvykla.

      Doma Delia nadšeně hlásí, že se už jeli podívat na farmu, kde chovají koně. Ephram mezitím uvařil večeři.

      "Pro změnu je sekaná, co chutná jako sekaná."

      V dlouhém záběru na večeřící rodinku diváci vidí, že na druhém konci stolu sedí usmívajcící se Julia Brownová, jejich matka...