[ úvodní stránka | epizody | herci | galerie | články a rozhovory | různé | multimedia | diskusní fórum | kniha návštěv | odkazy ]

"Friendly Fire"

Odvysíláno na ČT1:
25.1.2004
Scénář:
Oliver Goldstick
Režie:
Danny Leiner
Obsah:
Mig

Epizoda 1.03 - "Přátelská přestřelka"

"Lidé se na venkov stěhují z různých důvodů, jedním z nich mohou být i zdejší jídelny…"

Doktor Brown sedí v everwoodské restauraci, která se tu všeobecně říká: jídelna Tety Běty a baví se s Ninou, na které je již jasně patrný pokročilý stupeň těhotenství:

"Do takového jídelníčku byste měla zařadit tukožrouta a nebo ho podávat jako předkrm."

Andy si vybírá jídlo, které vezme s sebou domů, protože jeho dosavadní kuchařské pokusy končily vesměs neslavně. Komentuje skutečnost, že se jídelna jmenuje po tetě Bětě, která je už dvacet let po smrti, a jídelna má jiného majitele:

"Takže Teta Běta je vlastně Strejda Běta…"

"Zasmála bych se tomu, ale jsem v devátým měsíci, takže se směju, jen když lezu do postele."

Andy se pořád nemůže rozhodnout, které jídlo si má vybrat. Za jeho zády ho pozoruje několik párů očí…

"Možná bych si ty brambory dal i jinak, co máte místo vařených a smažených?"

Vtom k němu přistupuje netrpělivě vyhlížející Edna a nečekaně praští do pytlíku s jídlem:

"Ještě něco mají – kaši!"

Netrpělivé ženy se ho snaží vyhostit, aby mohli Nině předat první dárečky pro mimino. Ta je z toho zjevně zaskočená:

"To není moje dítě."

"Jo a tohle nejsou mý stehna, ty už se mi nelíbily, a tak jsem je vyměnila v obchoďáku." ušklíbne se paní Backfarsová.

Nina se jim snaží vysvětlit, že dítě nosí pro někoho jiného – pro ženu, která nemohla mít děti. Všichni v jídelně strnou…

Ephram ve škole potkává Amy u šatních skříněk. Zvědavě si prohlíží dvířka Amyiny skříňky, která se mu mezitím snaží vysvětlit, že její kamarádky Kale a Paige jsou alergické na všechny, kdo klesnou na stupnici popularity. Amy ukáže na obrázky vylepené na vnitřní straně dvířek, kde jsou jen čísi nohy:

"Tyhle nohy patří Baryšnikovi a Twille Turner…"

"Kde je zbytek?"

"Stačej nohy..." ušklíbne se Amy a odchází.

Ephrama na chodbě zastaví "samozvaný" nový kamarád Ben Wendel:

"Mohli by ti dát telecí implantáty. V Denveru dělaj hotový zázraky s lidma, co mají … kuřecí nohy."

Ben pak Ephramovi nabídne pomoc při získání Amy.

Doktor Brown ošetřuje pacienta Waltera a snaží se ho povzbudit:

"Bojíte se mě?"

"Ne. Ale Edny jo. V mládí jsme spolu chodili. Naučila mě dělat pěkný cucfleky."

Walter mu na oplátku za bezplatné vyšetření vnutí klíčky od své loďky:

"Každý potřebuje utýct, doktore. Je to ,Mořský vánek´…"

Delia si ve škole zatím bez větších úspěchů snaží najít kamarády. Při přestávce na oběd si přisedne k jednomu ze spolužáků, Magillovi. Ten jí ve chvilce nepozornosti ukradne kus jídla. Zklamaná Delia si jde sednout stranou. Později, když hledá svou bundu, zjistí, že ji má právě tenhle problémový kluk…

Nině v restauraci všichni nechávají velká "dýžka", a tak se dovtípí, že to není jen tak, a ptá se, proč jí nechávají 800% spropitné… Nechá si pomoci na stoličku, aby mohla promluvit ke všem shromážděným.

(Mezitím přišli oba doktoři…

Andy: "Je to místo volné?"

Harold: "Snad i zůstane…" )

Nina se snaží všem vysvětlit, že nosí dítě pro svou kamarádku Sáru, profesorku germanistiky na univerzitě, která si zoufale přeje dítě, které se jí nedaří donosit. Doktor Abbott namítne, proč jim to Nina neřekla, sousedi by měli vědět pravdu. Celé to navíc považuje za utopii. Doktor Brown se za Ninu postaví. Obuje se i do Harolda Abbotta, že kdyby věděl, že mu jeho doktor připraví "morální popravu", taky by si mnohé nechal pro sebe.

Doma u Brownů chystá Andy večeři. Ephram po straně ukusuje něco jiného.

Andy: "Proč jíš před večeří?"

Ephram: "Protože vím, kdo ji dělá…"

Zazvoní telefon. Ephramovi volá kamarád Wendel a ptá se ho, co ví o Čajkovským. Prý má Amy zaswingovat Labutí jezero a má ji "doma"…

Přichází Nina, která přivádí Delii. Žádá Andyho, aby se stal jejím doktorem a sděluje mu, že čeká návštěvu. Andy váhá:

"Nevím. Nikdy jsem s pacienty neměl společný plot. Ačkoliv - pár jich z plotu spadlo."

Očekávanou návštěvou Niny je "matka" dítěte. Andy je zaražený. Ani Ephram nevěří vlastním očím:

"Kdo je ta babča?" komentuje vzhled asi padesátileté ženy.

Později zastihne Andy Ephrama v koupelně, jak cpe prádlo do pračky.

"V poslední době hodně pereš."

"Strhneš mi to?"

"Taky jsem býval kdysi taková veselá hormonální kopa…"

"Fuj, poděl se o to s jinou kopou."

Ephramovi opět volá kamarád Wendel. Ephram z toho zjevně není moc nadšený. Ale Delia přichází za ním a říká mu, že by měl být rád, že má kamaráda. A poví mu o svých problémech. Ephram jí radí, aby se nechovala jako chudinka a naopak se tvářila, že kamaráda nechce a "v minutě ho má". Věnuje jí pro povzbuzení své jojo.

Wendel už na Ephrama netrpělivě čeká ve škole. Vrazí mu do ruky noty. Překvapený Ephram se jím nechá dovláčet na kroužek baletu, který vede paní Backfarsová. Ephram je ihned přijatý, a Amy se zájmem sleduje, jak na klavír hraje pasáže z Čajkovského Labutího jezera.

"Ashley, Ashley. Vypni se, jsi labuť a ne kachna!" kvílí paní Backfarsová.

Delia má ve škole další střet s Magillou, neboť ten jí sebere jojo. Delia ho žádá, aby jí ho vrátil, že ho má od bratra. Magilla tvrdí, že její táta, když léčí zadarmo, musí nutně být bohatý a může jí jich koupit spoustu.

Amy jde v průběhu baletní zkoušky za Ephramem a podivuje se, že nic nevěděla o jeho hraní. Pozve ho naoslavu. Ephramovi se to moc nezdá, ale nakonec souhlasí.

Doktor Harold Abbott Andymu Brownovi přinese složku jeho nové pacientky – Niny.

Ninu nyní zase všichni přehlížejí…

"Je jí 55, Nino!" upozorňují ji.

Andy se jí zastane: když prý slyší, že se sedmdesátiletý muž stal otcem, mají všichni radost. A pokud peníze, co Nina získá, jí pomohou, aby si udržela manžela doma… (Nina se mu již dříve svěřila s tím, že si myslí, že kdyby získala dost peněz, nemusel by její manžel být tak často na cestách za prací.) Nina je však tímto jeho oznámením zaskočená a zjevně jí to není příjemné. Doktor Abbott, který byl původně již na odchodu, si neodpustil kousavou poznámku:

"Napadlo mě, že tu přece jen budu nakonec jíst."

Amyiny kamarádky nesouhlasí s jejím rozhodnutím pozvat Ephrama na oslavu, a tak mu účast pod průhlednou záminkou vymluví. Amy k tomu nic neřekne.

Andy Brown si potřebuje uklidnit nervy, a tak se vydává k jezeru (Lake Tasha), kde by měla být zakotvena loďka, od níž mu půjčil klíčky pacient Walter. Skutečně zde nalezne pramici s názvem "Sea Breeze" – Mořský vánek. Překvapí ho, že zámek povolí, sotva se ho dotkne. Je úplně zrezivělý, takže klíčky vlastně ani nejsou potřeba...

"To snad ne, Waltře, až se vrátím, čeká tě důkladný vyšetření tlustýho střeva!"

Vypluje na jezero. Náhle se loďka začne plnit vodou. Je v ní díra. Andy si stěžuje své mrtvé ženě, co že tu vlastně dělá. Jel sem jen proto, že tu v šedesátém čtvrtém roce zastavil její vlak… Zuřivě vesluje. Vyčítá "ženě":

"Ale tys tohle město neznala, nepoznala´s ty lidi!"

Delia se snaží urovnat spor s Magillou. Nastraží na něho koláček, který nechá u svých věcí. Magilla si však koláček nevezme – naopak – ukradne jí záložku. Delia se rozzlobí, chce, aby jí záložku vrátil, že ji má od mámy z jejího oblíbeného muzea v New Yorku. Magilla jí však pouze vyhrožuje, že když to na něho poví, spláchne záložku do záchodu. Když se později opět střetnou, Magilla se jí chystá ukrást další věc. Delia mu však strhne jeho náhrdelník. Říká, že mu ho vrátí, až on jí vrátí její věci.

"Potřebuješ kamaráda stejně jako já, Magillo, jen se to bojíš ukázat."

Ephram opět na kroužku baletu hraje na klavír, Amy se s ním snaží promluvit. On jí však vyčte, že její kamarádky jsou mrchy a ona držela pusu "tak jako náckové". Amy se urazí a obviní Ephrama, že je mimo. Řekne mu, že ne všichni jsou samotáři jako on.

Ephram odsekne: "Tobě nevadí doprovod, ale blbeček, co ho hraje."

Prudce se zvedne, odejde a práskne za sebou dveřmi.

Když doktor Brown vrací Walterovi klíče od pramice, neodpustí si poznámku:

"Možná byste to měl utěsnit něčím trvanlivějším než je ušní maz."

Za Andy Brownem přichází Nina, která začíná rodit. Vezou ji s Ephramem do nemocnice. Walter má zatím za úkol pohlídat Deliu. Ať se dívají na Čaroděje ze země Ozz. Cestou se ukáže, že bude nutné začít s porodem ihned. Zastavují v bistru, kde už je ale zavřeno. Ephram má Andymu podat tkaničku, sehnat vyvařené nůžky nebo nůž, rukavice, ručníky, chňapky… Andy se dohaduje s tamním uklízečem:

"Za tohle dostaneme pokutu. Máme tu přísný hygienický normy."

"Jo, to vidim. Odkdy sypete koblihy mravencema?"

Ephram se na kluka oboří:

"Dej sem hrnec!"

"Na co?"

"Abych se moh´ vyblít…"

Irv hraje s Ednou monopoly. Edna vyhraje. Přichází Amy. Nešla totiž na večírek. A nemůže být doma, aby jí to máma nevyčetla.

"Mý kamarádky mě docela slušně vyoutovaly."

Edna: "Hmm, chápu… Ne, nechápu. Co to je?"

Amy mrzí, že zrušily pozvání pro Ephrama, protože není dost "in".

Edna jí radí, aby důvěřovala instinktům:

"Je těžký někomu projevit zájem, když ti celej svět říká: ne."

"To budou ty geny."

"Jo. A nebo taky pěkný prd!"

Když si v noci z bistra odváží nová "matka" Sára novorozence s sebou, přiznává se Andy synovi, že to bylo jeho první odrozené dítě…

Druhý den ve škole Amy přijde za Ephramem do knihovny.

"Prej seš naše nová doktorka Quinnová!"

"No, byl bych radši na útěku, ale jinak to šlo."

Amy se mu svěřuje, že nešla na večírek. Prý ji Ephram děsí. Přiznává, že když přišel, nechtěla ho poznat z moc čestných důvodů. Ale teď už je někdo, kdo v jejím životě něco znamená.

Andy sedí u postele Niny. Ta mu říká, že manžel je stále v Phoenixu, nepřijel ze Saint Louise. Omlouvá se Andymu. Stále tvrdí, že manžel je dobrý muž. Přichází doktor Abbott, přináší od Rose tradiční novorozenecký koláč. Ten je prý pro přátele.

"No, blahopřeji k prvnímu porodu cestou. Ale kdybyste chtěl zlomit rekord, musel byste překonat můj porod trojčat Jane Seefové mezi regály s punčochami."

Dohadují se o tom, kdo je Ninin lékař.

Nina zasáhne: "Pánové, pánové, právě jsem viděla novorozeně, tak tu nechci mrtvolu."

Delia sedí s otcem na verandě. Ephram jí přijde oznámit, že jí někdo volá. Ten někdo je Magilla. Chce být kamarád.

Ephram otci říká, že nechápe, jak někdo může někomu dát dítě. Chudák dítě!

"Představ si to, až mu bude deset, bude jeho matka stará. Až mu bude patnáct, bude jí… sedmdesát? Stačí uklouznout ve vaně a je to!"

Andy zamyšleně odpovídá, že přece může žít i do sta… Oba mlčí a sedí na verandě pod noční oblohou…